LEO NEDİR?

Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği bünyesinde faaliyet gösteren Leo kulüpleri, dünyanın en yaygın ve büyük gençlik organizasyonunu oluşturmaktadırlar. Leo kulüplerinin amacı; 12 – 30 yaş aralığındaki üyelerine liderlik nitelikleri kazandırmak, bunu yaparken de çevrelerine faydalı olmalarını sağlamaktır.

Gençler için bulunmaz fırsatlar içeren Leo kulüplerinde üyeler; liderliklerini geliştirmek, yöneticilik ve insan ilişkilerinde deneyim kazanmak, yeni dostlar ve arkadaşlar edinmek, maddi duygular dışında muhtaç insanlara sevgi, ilgi ve hizmet götürmek gibi manevi değerler kazanmak şansını yakalarlar.

Ülkemizdeki Leo hareketi ise İzmir Alsancak Lions Kulübü’nün sponsorluğunda 1976 yılında Türkiye’nin ilk Leo kulübü; Alsancak Leo Kulübü kurulmasıyla başlamış, daha sonra İstanbul’da Cağaloğlu Leo ve Ankara’da Ankara Leo kulübü ile Leo hareketi yaygınlaşmaya başlamıştır. Türk Leo hareketi, dünyadaki en büyük sekizinci, Avrupa’da ise en büyük üçüncü büyük Leo hareketidir. Türkiye’de yaklaşık 1700 adet Leo faaliyet göstermektedir. Leo Kulüplerinin tüm dünyadaki üye sayısı ise 200000′in üzerindedir.

Leo kelimesinin açılımı:

L: Leadership,

E: Experience,

O: Opportunity şeklindedir.

İyi bir lider enerjik, kendine güvenen, zeki, kararlı ve kendini iyi anlatabilen insandır. Bir Leo tüm bu vasıfları kendinde toplamıştır ve bu özellik kulüp üyelerinin uyumlu birer takım arkadaşı olarak çalışmalarını sağlar.

Leo kulüpleri kendilerinden daha az şanslı insanların hayatlarında farklılıklar yaratmak için çalışmaktadırlar. Böyle bir organizasyonda yer alan her genç takım çalışması, yönetme kapasitesi, iletişim konularında deneyim kazanır.

Leolar içinde bulundukları organizasyonun sağladığı olanaklar aracılığıyla, ihtiyacı olan insanlara fırsatlar yaratmanın yanında kendi vasıflarını da geliştirirler.

Leo Uluslar Arası Lions Kulüpleri Birliği’nin geleceğin liderlerinin yetiştirilmesi amacıyla oluşturmuş olduğu gençlik programıdır.